۱۴۰۲ پنج شنبه ۹ آذر
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1401/12/02 ضرورت حفظ منابع آبی و آبخوان ها برای نسل آینده
ضرورت حفظ منابع آبی و آبخوان ها برای نسل آینده
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بر ضرورت حفظ منابع آبی و آبخوان ها برای نسل آینده تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ علیرضا عباس زاده با بیان این مطلب در شورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی استان که با حضور دبیر کارگروه سازگاری با کم آبی کشور برگزار شد، خاطرنشان کرد: آب‌های موجود در آبخوان‌ها باید ذخیره شوند تا نسل‌های آینده نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
به گفته وی؛ ضربه به آبخوان‌ها تبعات منفی دارد لذا نباید با بی‌تدبیری آیندگان را دچار مشکل کنیم.
وی با اشاره به اینکه اجازه برداشت آب از منابع زیر زمینی در دو دهه قبل سبب بروز مشکلات فعلی شده، اظهار داشت: باید به دنبال راهکارهایی برای حفظ منابع موجود باشیم زیرا خراسان جنوبی به طور فوق‌العاده ای درگیر مسئله کم‌آبی است لذا سند سازگاری با کم‌آبی به عنوان یک ضرورت باید اجرایی شود.
معاون عمرانی استاندار گفت: وظیفه ما درشورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی، تنظیم ساز و کارهای مناسب و نیز ایجاد هم افزایی در راستای اتخاذ تصمیمات منطقی در حوزه مدیریت مصرف آب است تا پایداری نسبی در منابع آبی استان صورت پذیرد.
عباس زاده با بیان اینکه استفاده از قنات در استان های کویری یکی از روش های مبارزه با کم آبی بوده، گفت: عادی انگاری در این خصوص موجب شد تا قنات که عمری در تأمین نیازهای آبی مردم مناطق کویری نقش آفرین بود ،کمرنگ شود.
وی تأکید کرد: امروز باید در کنار سایر منابع آبی، در راستای احیای قنوات به عنوان میراث ماندگار تمدن بشری گام برداریم.
معاون استاندار به اقدامات صورت گرفته در راستای تأمین آب مورد نیاز بخش کشاورزی اشاره و تصریح کرد: احیا و مرمت قنوات، ساخت 220 سازه آبخیزداری، تلاش جهاد کشاورزی در حوزه آبیاری قطره ای و... از جمله این اقدامات است.
عباس زاده با اشاره به سهم ویژه و بالای حوزه کشاورزی از منابع آبی، متذکر شد: با توجه به محدودیت منابع آبی باید در حوزه کشاورزی از روش های سنتی فاصله بگیریم.
به گفته وی؛ از منابع آبی باید در جایی بهره ببریم که بازدهی ، ارزش افزوده و درآمدزایی بالاتری را برای مردم به ارمغان آورد.
وی با تأکید بر اینکه در تولید محصولات کشاورزی باید از روش های مدرن استفاده شود، گفت: با کشاورزی علمی و استاندارد ، توجه به فناوری و دانش روز ، تغییر الگوی کشت، افزایش بهره وری و استفاده از روش های نوین آبیاری،تولید افزایش یافته و منابع مصرفی آب کاهش می یاید.
معاون استاندار با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای تزریق آب به استان، تصریح نمود: در راستای تأمین آب مورد نیاز استان پروژه انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس، در جریان است لیکن در حال حاضر باید منابع آبی موجود مدیریت شود.
عباس زاده به خشکسالی حاکم بر استان اشاره کرد و گفت: به منظور جلوگیری از هدررفت منابع آبی استان باید بیش از 600 کیلومتر از شبکه انتقال آب نوسازی شود.
وی با بیان اینکه چاه های کم بازده باید شناسایی شوند، گفت: خرید چاه‌های کم‌بازده، هزینه کلانی را به دولت تحمیل می کند لذا با هماهنگی بخش‌های مختلف باید این مسئله را مدیریت کرد.
به گفته وی؛ باید از منابع آبی موجود به بهترین شکل بهره ببریم چرا که موضوع تنش آبی در استان، بسیار جدی است.

دبیرکارگروه ملی سازگاری با کم آبی:
تعادل بخشی آبخوان ها نیازمند اجرای سند سازگاری با کم آبی است

دبیرکارگروه ملی سازگاری با کم آبی با بیان اینکه آینده خوبی برای وضعیت آب در کشور نمی توان پیش بینی کرد، گفت: اگر برنامه‌های سند سازگاری با کم آبی به طور کامل اجرایی شود تعادل بخشی آبخوان‌ها تا پایان طرح محقق خواهد شد و در دراز مدت بخشی از حجم آب های زیرزمینی جایگزین می شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ بنفشه زهرایی با بیان این مطلب در شورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی استان که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی همراه بود، اظهار داشت: هدف برنامه سازگاری با کم آبی کاهش حجم برداشت از منابع آب زیر زمینی است تا بتوان در افق 10 ساله به یک منبع قابل برنامه ریزی دست یافت.
وی ادامه داد: در فاز اول عملکرد برنامه سازگاری با کم آبی باید تا افق 1405 مصارف استان ها کاهش پیدا کند که در این زمینه برداشت از منابع آب زیرزمینی اهمیت بیشتری دارد.
دبیرکارگروه ملی سازگاری با کم آبی گفت: 12.5 میلیارد متر مکعب صرفه جویی در فاز اول برنامه سازگاری با کم آبی کشور دیده شده که در 9 میلیارد متر مکعب آن از محل کاهش برداشت منابع آب زیر زمینی است .
وی افزود: بررسی اقدامات انجام شده نشان خواهد داد که چه میزان از این برنامه تاکنون محقق شده که با توجه به تأخیر در شروع طرح هنوز داده‌ها به جمع بندی نرسیده لذا پیش بینی می‌شود حدود 2 سال دیگر بتوان. برنامه‌های انجام گرفته را ارزیابی کرد.
زهرایی با بیان اینکه وضعیت منابع آب زیرزمینی نوار شرقی کشور بسیار بغرنج است، عنوان کرد: از سر جمع 145 میلیارد متر مکعب کسری آب زیرزمینی کشور 46 درصد آن مربوط به شرق کشور است و سه میلیارد متر مکعب آن سهم خراسان جنوبی می باشد .
وی افزود: 45 درصد اضافه برداشت منابع تجدید ناپذیر کشور هم که هیچ جایگزینی ندارد در نوار شرقی کشور صورت می گیرد .
دبیرکارگروه ملی سازگاری با کم آبی گفت: سقف مجاز برداشت آب از سفره‌ های زیرزمینی در استان‌های شرقی بیش از 160 درصد است که علت افت پیوسته منابع آب زیرزمینی نیز همین مسئله می باشد.
وی با اشاره به کف شکنی و جابه جایی چاه‌ها در سال‌های اخیر گفت: از این پس کف شکنی چاه در کشور ممنوع است و باید استان‌ها بر این موضوع نظارت ویژه داشته باشند.
زهرایی با بیان اینکه پدیده فرو نشست زمین درکشور مسئله بسیار مهمی است، گفت: 2 دشت استان خراسان جنوبی هم بحرانی اعلام شده است.
دبیرکارگروه ملی سازگاری با کم آبی افزود:در مجموع عملکرد خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌ها در اجرای سند سازگاری با کم آبی مناسب تر بوده است.
زهرایی گفت: خراسان جنوبی از گذشته جزو مناطق پیشرو صرفه جویی مصرف آب بوده و شهر بیرجند هم اولین شهر لوله کشی در ایران است و قنوات موجود در استان نمونه‌های بسیار استثنایی توزیع آب در زیر زمین محسوب می شود که تبخیر را به حداقل ممکن می رساند.
وی اظهار داشت: این پیشینه در موفقیت برنامه‌های صرفه جویی آب هم تأثیر گذار است اما کمبود منابع آبی و بارگزاری مصارف متعدد در دهه های اخیر انعطاف پذیری کاهش مصرف آب را کم کرده و این بزرگترین چالشی است که خراسان جنوبی با آن رو به رو می باشد.
دبیرکارگروه ملی سازگاری با کم آبی افزود: باید به دنبال راهکارهایی باشیم که صرفه جویی آب در قبال کمترین تبعات برای کشاورزان محقق شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی هم گفت: جلوگیری از اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی از 1392 با نصب کنتور هوشمند اجرایی شد و اکنون 99.7 درصد منابع آب استان به صورت مجاز برداشت می شود .
سروری افزود: با این وجود گام اصلی و نهایی برای رسیدن به تعادل اصلی همچنان مانده و باید فراتر از صرفه جویی به دنبال ریاضت آبیاری باشیم.
وی گفت: تداوم خشکسالی‌، کاهش بارندگی‌های امسال و وضعیت ذخایر سدها از یک سو و کسری مخزن 125 میلیون مترمکعبی دشت‌های استان از سوی دیگر نشان می‌دهد که باید بیش از پیش نسبت به مدیریت مصرف آب در همه بخش‌های کشاورزی، صنعت و شرب اهتمام شود.
به گفته وی؛ اجرای کامل سند سازگاری با کم‌آبی ما را به این هدف مهم خواهد رساند.
تعداد بازدید: 164
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal