۱۴۰۲ سه شنبه ۱۶ خرداد
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1395/06/10 توفیق شوراها به معنی توفیق دولت و نظام است
توفیق شوراها به معنی توفیق دولت و نظام است
استاندار خراسان جنوبی که صبح امروز در دیدار با مسئولین اجرایی و شوراهای اسلامی روستاها،دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر ، بخش مرکزی و شهرستان بیرجند سخن می گفت با بیان این مطلب، افزود: دولت یازدهم در سه سال اخیر به معنی واقعی کلمه تلاش کرده تا شوراها را به جایگاه واقعی خود رسانده و از آن در مدیریت جامع شهری 
همچنین روستاهااستفاده نماید.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی ،سید علی اکبر پرویزی ، توفیق شوراها را به معنی توفیق دولت و نظام و موفقیت دولت و نظام را نیز در گرو موفقیت شوراها دانست و تصریح کرد: لازمه رسیدن به توفیقات مورد نظر احاطه بر قوانین و اخذ تصمیماتی است که مبتنی بر قوانین و مقررات جاری بوده و بتواند گرهی از مشکلات مردم باز نماید.
وی به حمایت های دولت یازدهم از دهیاری ها ،شوراها و شهرداری ها در سه سال اخیر اشاره کرد و ادامه داد:در سال گذشته چه از حیث اعتباری و چه از حیث ماشین آلات به دهیاری ها و شهرداری ها کمک های بی نظیری انجام شده است.
وی قانون شوراها را مصداق بارزی از جایگاه رفیع شوراها برشمرد و خاطر نشان ساخت: این قانون در سنوات قبل از دولت یازدهم به دلایل مختلف دستخوش تغییر شده و شوراها را از جایگاه واقعی خود دور کرده است.
وی با بیان اینکه مدیریت جامع شهری و روستایی باید در اختیار شوراها باشد ، گفت: اعضای شوراها می بایست ضمن احاطه بر قوانین ذی ربط نسبت به گذراندن دوره های آموزشی تخصصی در حوزه های مختلف اقدام کنند.
مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه دولت به دنبال واگذاری امور به شوراها و بدنه مردمی در روستاها وشهرها است، گفت: واگذاری اختیارات و اعتبارات به شوراها و دهیاری ها در سه سال اخیر نیز با همین هدف از سوی دولت به انجام رسیده است.
پرویزی، به تفویض اختیار توزیع اعتبار در شهرستان ها به فرمانداران اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه فرمانداران ،دهیاران و بخشداران به مشکلات و نیازمندی های مناطق آشنایی بیشتری داشته و به مسائل احاطه کامل دارند مقرر شد توزیع اعتبار در شهرستان ها نیز به فرمانداران واگذار گردد این در حالیست که مدیران کل نیز می بایست باتقویت ارتباط خود با فرمانداران نسبت به توزیع بهینه اعتبارات با آنها هماهنگی کنند.
وی به خدمات و اقدامات دولت یازدهم در زمینه های مختلف راهسازی، گازرسانی، بهسازی محیط روستایی و... در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی از افراد مغرضانه و با برخوردهای سیاسی این اقدامات را زیر سوال برده و یا آنها را نادیده می گیرند در حالیکه حتی منتقدین دولت به حمایت هایی که دولت در سه سال اخیر از دهیاران و شوراهای اسلامی داشته است معترفند.
وی با بیان اینکه دولت مصمم است تا خدمات نظام به همه مناطق کشیده شود گفت: توسعه کشور بدون توسعه مناطق محروم و روستاها امکان پذیر نیست از اینرو دولت با اولویت هزینه کرد اعتبارات در این مناطق در حال ارائه خدمات به روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته است.
استاندار خراسان جنوبی ، شوراهای اسلامی را منتخبین مردم و حافظ منافع مردم دانست و تصریح کرد: اعضای شورای اسلامی دقت کنند تا تصمیماتی که اتخاذ می کنند در چارچوب قوانین بوده و متضمن حفظ اموال شهرداری ها و منافع مردم به معنی واقعی کلمه باشد.
پرویزی، شوراهای اسلامی را جلوه واقعی اراده ملت دانست و تصریح کرد: دولت و نظام درسال های اخیر تمام تلاش خود را مصروف داشته تا شوراها در بحث حاکمیت مردمی به جایگاه واقعی خود برگردند.
وی مهمترین وظیفه شوراها را تصویب بودجه شهرداریها و نظارت بر حسن هزینه کرد اعتبارات دانست و تصریح کرد: اعضای شورای اسلامی تلاش کنند تا تصمیماتی که اخذ می شود بر پایه مشورت و استفاده از خرد جمعی در شوراها باشد چرا تصمیمات انفرادی و خلاف قانون علاوه بر خدشه دار کردن جایگاه شهرداری ها موجب شکل گیری بی اعتمادی عمومی در جامعه نیزخواهد شد.
وی با بیان اینکه شوراها و دهیاران رفع نیازهای ضروری و نیازمندی های فوری مردم را در اولویت قرار دهند گفت: به هر یک از دهیارانی که فعالیت های عمرانی را در روستاها شروع کرده و در این زمینه تلاش کنند کمک ها و مساعدت های لازم انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه دستگاه های اجرایی باید بدهی خود به شهرداری های استان را هرچه زودتر پرداخت کنند، گفت: کمیته ای مامور احصاء میزان دقیق بدهی دستگاه های اجرایی استان به شهرداری های استان شد که بعد از احصاء آمار مورد نیاز ، دستگاه ها باید بدهی خود به شهرداری ها را پرداخت نمایند در غیر اینصورت از اعتبارات استانی آن دستگاه ها کاسته و به حساب شهرداری مورد نظر واریز خواهد شد.
وی حاشیه نشینی را یکی از مهمترین معضلات زندگی شهرنشینی در کل کشور و شهرستان بیرجند به عنوان مرکز استان ذکر کرد و ادامه داد: با توجه به روند مهاجرت روستائیان به شهرها، شهرداری ها به تنهایی نمی توانند مشکلات حاشیه نشینی در شهرها را ساماندهی کرده و آن را مدیریت کنند.
وی قانون را محور و ملاک تمامی فعالیت ها خصوصاً در حوزه شوراهای اسلامی و شهرداری ها دانست و تصریح کرد: تمامی مصوبات شوراهای اسلامی باید مطابق با قانون و مقررات بوده تا ضمن جلوگیری از نارضایتی های عمومی زمینه های تسریع و تسهیل روند خدمت رسانی به مردم عزیز استان نیز بیش از پیش فراهم گردد.
وی سالم سازی محیط کاری و اداری را مورد تاکید ویژه قرار داد و افزود: فعالیت های مالی که در شهرداری ها به انجام می رسد باید به صورت دقیق از سوی شهرداران مورد نظارت قرار گیرد چرا که کوچکترین تخلفی در این زمینه می تواند حیثیت کل مجموعه نظام را زیر سوال برده و آن را خدشه دار کند.
مقام عالی دولت در استان در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات واقدامات دولت یازدهم در زمینه های مختلف در کشور اشاره کرد وافزود: دولت یازدهم برغم تنگناهای مالی و اعتباری خدمات بسیار مناسبی در حوزه های بهداشت و درمان، راهسازی، کشاورزی، سیاست خارجی، آبرسانی روستایی، گازرسانی، برق رسانی و بهسازی محیط آموزشی به انجام رسانده است.
پرویزی، ادامه داد: برغم خشکسالی های چندین ساله در کشور ، امسال بالغ بر 10 میلیون تن گندم توسط دولت از کشاورزان خریداری شده است.
وی به توفیقات تیم هسته ای کشورمان اشاره کرد و ادامه داد: با توافقاتی که در مذاکرات حاصل شد علاوه بر لغو کلیه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران تحریم های ظالمانه استکبار که مردم عزیز کشورمان را دچار مشکلات جدی کرده بود نیز مرتفع شد.
وی به اقدامات دولت در زمینه بهداشت و درمان اشاره کرد و افزود: اجرای طرح تحول سلامت و نیز هزینه کرد 20 هزار میلیارد تومانی در سال به منظور کمک به کاهش هزینه های درمانی خانوارها نمونه ای از این اقدامات محسوب می شود.
این گزارش حاکیست، در این جلسه تنی چند از دهیاران و نمایندگان اعضای شورای اسلامی شهرستان بیرجند به ارائه نقطه نظرات ، دیدگاه ها و پیشنهادات خود در حوزهای مختلف کاری پرداختند.
تعداد بازدید: 9707
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal