۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1395/11/07 با بارورسازی ابرها بطور متوسط 10 تا 20 درصد میزان بارندگی افزایش خواهد یافت
با بارورسازی ابرها بطور متوسط 10 تا 20 درصد میزان بارندگی افزایش خواهد یافت
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: بارورسازی ابرها به عنوان متداولترین و بهترین روش شناخته شده به منظور تعدیل آب و هوا، با افزودن مواد به داخل ابر با هدف تقویت ، تشکیل و رشد بلورهای یخ در ابرهای سرد و در نتیجه افزایش بارش باران و برف مورد استفاده قرار می گیرد.
مهندس فرهادی افزود: به عبارت دیگر بارورسازی ابرها روشی جدید برای تاثیرگذاری بر روی ابرهای طبیعی است که در آن با استفاده از مواد شیمیایی ، آب بیشتری از ابر به شکل باران و برف گرفته می شود.
وی ادامه داد: مرکز ملی تحقیقات و مطالعات بارورسازی ابرها با هماهنگی با ارگانهای ذی ربط و شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در تاریخ یکم بهمن ماه سال جاری اولین پرواز عملیاتی بارورسازی ابرها را در استان خراسان جنوبی انجام داد.
وی خاطر نشان ساخت: پروازهای شناسایی برای شناخت مناطق مستعد و مناسب جهت بارورسازی ابرها در اواخر پاییز انجام شده بود و در روز یکم بهمن ماه سال عملیات باروری در محدوده شهرستان های سربیشه ، بیرجند و قاین انجام شد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی، یادآورشد: در ادامه در روز شنبه نیز پرواز عملیاتی صورت پذیرفت که به علت ارتفاع پایین ابرها، از شرایط مناسب جهت باروری بر خوردار نبود و عملیات باروری صورت نپذیرفت.
مهندس فرهادی خاطر نشان ساخت: در مورخه سه بهمن ماه سال جاری با توجه به فراهم آمدن شرایط مناسب تیم عملیاتی پروازی در ساعت 12 شب در استان مستقر گردیدند و در دو مرحله عملیات باروری از ساعت 2 بامداد، تا اوایل صبح در شهرستانهای خوسف، فردوس، سرایان، قاین و بیرجند انجام گرفت.
وی افزود: با عملیات باروری به طور متوسط حدود 10 تا 20 درصد میزان بارندگی افزایش داشته که در صورت مهیا بودن شرایط ابردر منطقه گاهاً اثر بارور سازی تا 50 درصد نیز افزایش می یابد.
وی در پایان خاطر نشان ساخت: امیداست در ادامه نیز در صورت مساعد بودن شرایط جوی این عملیات تداوم یافته تا با جبران بخشی از کاهش اثرات خشکسالی نقش موثری در بهبود منابع آب استان داشته باشد
تعداد بازدید: 21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal